«

»

אפר' 29 2009

דוגמא 1 מניות – אמפל אמריקן

החברה היא חברת אחזקות, בעל מספר החזקות משמעותיות – כאשר העיקריות הינן נתח בחברת בחברת הגז המצרית EMG שעסקיה הינם מכירת גז לישראל דרך צינור תת ימי ובעלות מלאה על החברה גדות מיכליות. בחודש נובמבר האחרון, הורה בית המשפט העליון המצרי להפסיק את הזרמת הגז. הוראה זו, יחד עם הפאניקה ששררה בשווקים הפיננסיים הביאה לירידה משמעותית בערך המניה.

 

להלן גרף מחיר המניה למול מכפיל ההון הידוע שלה:

ampel1

בינואר היה ידוע כי בפברואר עתידה להיות הפסיקה לגבי עתיד הזרמת הגז לישראל. באותו העת מכפיל ההון של החברה היה בסביבות 0.2, כאשר נכנסתי לפוזיציה.

תאריכי הפוזיציה: 18.01.2009-08.02.2009

מחיר רכישה: 320.

אפסייד: 800 ( (150%).

דאונסייד: 200 (38%-).

מניעים לכניסה לפוזיציה:

· ברמת מחירים של מכפיל הון של 0.2 אמנם עדיין יש דאונסייד אמיתי במצב בו הגז יפסיק לזרום ולמעשה אחת מהאחזקות המרכזיות של החברה תתברר ככזו בעלת שבריר מהשווי המאזני שלה. לעומת זאת, אם הפסיקה תהיה כי הגז ימשיך לזרום (שזו הייתה ההערכה שלי) אז למניה יש פוטנציאל רב מאוד.

· מכפיל ההון דאז והאפשרות כי החברה תעשה רווחית יוצרים פוטנציאל לתשואה תלת ספרתית בעתיד הנראה לעין. מה שאני אוהב לכנות ה'מינוף הפנימי' של הנייר במושגי אחוזים כזה שיוצר יחס סיכוי/סיכון טוב.

· אפשר להבין את מקור התנועה מטה, כאשר שתי האחזקות העיקריות של החברה איבדו מערכן, אבל סימן השאלה המרכזי מתנוסס מעל הזרמת גז. ברגע שמבודדים את האירוע הנקודתי הזה, אפשר לפעול בהתאם. לדוגמא, במצב בו הפסיקה של בית המשפט במצרים הייתה נגד ההזרמה, אפשר למכור, כאשר הסיכון במושגי אחוזים הוא בהכרח נמוך משמעותית מאשר הוערך במקרה של המשך ההזרמה.

· ההערכה שלי הייתה כי ההזרמה תימשך כי העתירה הראשונית הוגשה כאשר מחירי הסחורות היו בשיאם ואז עוד הגיוני היה לדרוש כי הסכם המכירה של הגז ייפתח ויקבע מחיר חדש (זו הייתה סיבת המקור לעתירה). בינואר, מחירי הסחורות היו ברמה נמוכה בהרבה לעומת הגשת העתירה הראשונית. למעשה, בשלב ההוא הדרישה להעלות את מחירי הגז נראתה תלושה לחלוטין מהמציאות. מעבר לכך, הפרת דבר שנראה לי כפרויקט מהותי בין שתי המדינות ולאחר שנחתם חוזה, נראה לי לא סביר.

· הדאונסייד נקבע בהתאם להערכה שלי לגבי האפשרות של ירידה תוך יומית במקרה שהפסיקה בסוגית הזרמת הגז תהיה רעה לחברה. למעשה, האינדיקאטור שהיה מביא לסגירה המידית של הפוזיציה היא פסיקה בכיוון הזה.

תנועת המניה בעת הפוזיציה:

ampel2


«

»

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    יפה, האם מנייה אפריקה היא מניה של סיכון- סיכוי מאותה דוגמא? אם יהיה הסדר ואיזה סוג של הסדר? ואז מחיר שוב תעלה

  2. nir

    אני לא רואה את זה ככה. לא משנה איך מסתכלים על זה, המניה עצמה לא זולה – לפי שום אינדיקטור. אם יראה דילול משמעותי, אז כל התנועה הספקולטיבית שהייתה בזמן האחרון תימחק בקלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>