«

»

ינו' 04 2010

יתרון כמותי 1: מאמר פתיחה – מה זה יתרון כמותי?

905073_38217560

אימרה ידועה בתחום הפוקר (והמסחר) טוענת כי אם אינך יודע מיהו הפראייר בשולחן, זה אתה.

הרעיון מאחורי האימרה הוא שאומנם חוקי המשחק ברורים וידועים, אבל לא כל השחקנים נולדו שווים. חלק מהשחקנים חכמים יותר, מהירים יותר, עשירים יותר, כישרוניים יותר, מנוסים יותר וכו'. שחקנים אלו לרוב יהנו יותר מפירות המשחק מאשר שחקנים "מוצלחים פחות".

היתרון (Edge) הינו סט הכישרונות הייחודיים (Skill Set) של השחקן (ומעתה אעבור לדבר על מסחר וסוחרים) אשר מאפשרים לו להיפרד מהעדר ולהוביל, להיות ראשון בין שווים. שוק ההון מלא ביתרונות (אמיתיים ומדומים) אשר מגיעים מאסכולות שונות (טכניות, טכנולוגיות, אנליטיות פסיכולוגיות וכו'). במסגרת הפינה שלי באתר אנסה לחקור ולהעשיר בתחום היתרון הכמותי.

תחום הניתוח הכמותי (Quantitative Analysis) מנסה ללמוד ולהסיק מסקנות על התנהגות אנושית באמצעות ניתוח מתמטי וסטטיסטי. על ידי ניתינת ערך מספרי להתנהגות אנושית מנסה החוקר הכמותי להסיק מסקנות ולחזות מגמות באמצעים מתמטיים. תחום מחקר זה בהקשר לשוק ההון נפוץ יחסית בארה"ב אך למיטב ידיעתי לא מפותח כל כך בארץ ובעיברית. אני מקווה שביחד נוכל לקדם ולהעשיר אחד את השני ולפתח את התחום בארץ.

 

 

משחק קוביה

על מנת להסביר קצת יותר מה זה יתרון כמותי אדגים זאת על ידי דוגמה על משחק עם קוביה. לצורך הדוגמה נניח כי אנו מהמרים על תוצאות קוביה עם 6 פאות.

נניח והקוביה הוגנת והסיכוי לכל מספר הינו  וכאשר אנו צודקים אנו נקבל 5 ₪  וכאשר אנו טועים אנו נפסיד שקל אחד. במקרה זה תוחלת המשחק הינו 0 (צירפתי נוסחה לחישוב תוחלת בסוף המאמר).

עתה בואו נשנה את החוקים מעט ונניח עתה כי אסור שיצא אותו מספר בשתי הטלות רצופות (התוצאות תלויות בהטלה הקודמת). במקרה זה אנו כן נרצה לשחק כי התוחלת תיהיה חיובית. יש לנו סיכוי של 1/5 לרווח של 5 ₪ וסיכוי של  4/5  להפסד של שקל. בסה"כ התוחלת הינה חיובית ולכן נרצה לשחק.

במידה ורק אתם יודעים כי אסור שיצא אותו מספר בשתי הטלות רצופות יש לכם יתרון כמותי על שחקנים אחרים. חשוב לציין כי יתרון זה לא אומר שתרוויחו בטוח או אפילו לעיתים קרובות. למעשה יש לכם סיכוי של 80% להפסד - וסביר שתפסידו תקופה ארוכה. אך בסה"כ במידה והחוק נשמר בטווח הרחוק אתם תרוויחו בעוד שאחרים יצאו מאוזנים, במקרה הטוב.

שימו לב שהמשחק השתנה בין אירועים חוזרים לא תלויים - לאירועים חוזרים אשר תלויים אחד בשני, עובדה זו עזרה לנו למצוא את היתרון במשחק.

 

יתרון כמותי בשוק ההון

במאמרים העתידיים שיופיעו באתר אצא ממספר הנחות יסוד אשר מהוות בסיס לכל הבדיקות שאבצע. אין צורך להתייחס בצורה בינארית להנחות היסוד הללו אלא אפשר להסתכל עליהן כגרף רציף וכל אחד ימצא איפה הוא עומד על הגרף וכמה הנחת היסוד הזו מתאימה לו. חשוב לציין כי חלק מהנחות היסוד הללו דומות לאסכולות השקעה אחרות אך ההתיחסות במסגרת היתרון הכמותי יכולה להיות שונה. (או שאני רואה זאת שונה).

 

האירועים בשוק ההון תלויים זה בזה

במהלך המחקרים שלי אני מניח כי המשקיעים מגיעים לשוק ההון עם מידע מוקדם כלשהו. אני מניח כי הם לא "מוחקים" את כל הידע שלהם בסיום המסחר ובאים ליום מסחר הבא כלוח ריק. מכאן נובע כי  אני מניח שהאירועים בשוק ההון תלויים אחד בשני. אומנם לא חובה יחס ישיר או 100% מהזמן ואני מניח כי יש "רעש" ורכיב רנדומאלי רב במסגרת שוק ההון, אך אני כן מניח שיש קשר בין האירועים ואני יכול למצוא אותו.

אני חושב שהנחה זו מאוד הגיונית אך לא חובה לקבלה As Is. כל משקיע יבדוק כל מחקר לגופו ויבדוק בשביל עצמו אם הקשר שהצגתי במחקר נראה לו הגיוני. במידה והקשר אינו נראה הגיוני כנראה ולא ניתן לקבל את מסקנות המחקר (אך זה לא אומר שלא יהיה ניתן לקבל מסקנות מחקרים אחרים).

 

ניתן לכמת התנהגות אנושית

כאשר אני מניח הנחת יסוד זו בנוגע לשוק ההון אני מניח במקביל 2 הנחות:

1.      מחיר הנכסים בבורסה נקבע לפי התנהגות המשקיעים.

2.      ניתן לכמת את התנהגות זו.

על ההנחה הראשונה דובר רבות על ידי משקיעים וסוחרים טובים וחכמים ממני. ההנחה הזו גורסת כי למרות כל הנתונים והמידע בסופו של יום אנשים לוחצים על כפתור הקניה/מכירה. שימו לב שלא איכפת לי אם ההתנהגות הזו היא רציונאלית או לא. כל עוד אפשר (לפי סעיף 2) לכמת את ההתנהגות הזו ולהתמש במידע זה כדי להרוויח אני שמח.

שימו לב כי התנהגות יכולה להשתנות או אולי לא כל דבר אפשר לכמת אבל המטרה שלי היא למצוא את ההתנהגות שאני כן יכול לכמת ולהשתמש בו. כל משקיע צריך לבדוק האם לחוקיות שהוא מצא יש שורשים התנהגותיים - כלומר "הגיוני" שכך משקיעים מגיבים במצבים הללו וחשוב לבדוק מתי ההתנהגות עלולה להשתנות.

 

התנהגות חוזרת

הצלע השלישית בהנחות היסוד שבבסיס הניתוח היא שההתנהגות בשוק ההון חוזרת על עצמה. לאחר שהנחתי שבשוק ההון האירועים תלויים זה בזה (ההנחה הראשונה) ואחרי שהנחתי שאני יכול לכמת את האירועים הללו (ההנחה השניה) השלב הלוגי הבא הוא שאני מניח שאפשר גם להשתמש בחוק שמצאתי (הנחה הגיונית J).

אני אומר בפירוש: שוק ההון משתנה (ואני אראה את זה גם במאמרים בהמשך) ומה שעובד היום יכול לא לעבוד מחר.  בנוסף עצם פירסום היתרון עלול לגרום לכך שהוא יעלם, ודוגמאות לכך לא חסרות: אפקט ינואר, כלבי הדאו וכו' לכן כל משקיע צריך לקבוע לעצמו איך הוא מנהל את הכסף בטריידים ואיך הוא קובע אם מחקר מסויים איבד את היתרון שהוצג בו.

 

 

במסגרת המאמרים באתר אנתח בעיקר את שוק ההון הישראלי בעיקר בגלל חוסר במחקרים על השוק בארץ. אבל חשוב לציין כי בעידן הגלובאלי ובעקבות הקורלציה הרבה בשווקים ניתן לבצע את אותם המחקרים (ואת חלקם גם אבצע) על שווקים אחרים.

בהמשך השבוע אפרסם את המחקר הראשון אשר יעסוק באינדקטור מגמה - הממוצע הנע. אני אשמח לקבל רעיונות, הערות או הצעות לדיונים להמשך.

 


 

תוחלת

 

תוחלת = W*P - L*(1-P)

 

כאשר:

W  - ₪ רווח בעיסקה רווחית.

P - הסיכוי לרווח.

L - ₪ הפסד בעיסקה מפסידה.

הסבר:

התוחלת בודקת את סכום הרווח כפול הסיכוי לרווח ומפחיתה ממנו את סכום ההפסד כפול הסיכוי להפסד. בעצם מקבלים ממוצע משוכלל של מה שניתן לצפות מתוצאה של האירוע על סמך אירועי עבר.«

»

תגובה אחת

  1. tabasco mark

    מעולה !!!
    תמשיך כך !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>