«

»

ינו' 26 2010

יתרון כמותי 3: RSI – 2

53621_3258במאמר הקודם הצגתי יתרון כמותי כאשר משתמשים במתנד מגמה, ובמאמר זה אני רוצה להציג יתרון כמותי כאשר משתמשים במתנד "חזרה לממוצע" (Mean Revision) - RSI(2). הרעיון שיוצג נבחן רבות באינטרנט על ידי בלוגרים רבים על שווקים אמריקאים והראה תוצאות טובות. במאמר שלי אתן את הגישה שלי למתנד ואבדוק אותו על מדד תל אביב 25. כמובן שבין בשורות תוכלו לקבל רעיונות איך לשפר את המתנד ואיך לבדוק רעיונות משלכם. לפני שאתחיל אנסה להסביר מה זה מתנד חזרה לממוצע:

מה זה מתנד חזרה לממוצע?

תנועת המחירים בשוק ההון הינה תנודתית ולמרות שיש מגמה שולטת (אשר מתנדי מגמה מנסים להצביע עליה) תנודת המחירים יכולה לנוע בצורה חדה גם לכיוון הנגדי. מתנדי חזרה לממוצע מנסים "להצביע" מתי המחיר נע יותר מידי לכיוון אחד וצפוי שהוא ינוע לכיוון הנגדי. כתוצאה מכך לרוב חוקי הכניסה לפוזיציה תיהיה "הפוכה" ממה שהמתנד מצביע וזאת כאשר המתנד מצביע על ערכים קיצוניים יחסית.

 

מתנד RSI2

מתנד ה-RSI הומצא במקור כמתנד מגמה על ידי ויילדר (Wilder). ראשי התיבות הינן Relative Strength Index ומטרתו המקורית היתה לבדוק את הכוח היחסי של הנכס הפיננסי. הנוסחה של המתנד והשימוש המקורי שלו מצורף כקישור בסוף המאמר (באנגלית). כאשר מחשבים את ה-RSI על יומיים מקבלים מתנד תנודתי מאוד ואם מסתכלים על ערכי הקיצון שלו אפשר להשתמש בו כמתנד חזרה לממוצע.

בתמונה הנ"ל אנו רואים מתנד RSI2 באדום מול RSI14 בכחול. - ניתן לראות כי המאפיינים של המתנד השתנו כתוצאה מקיצור חלון ההסתכלות של המתנד.

3-1

 

ההגיון שעומד עתה מאחורי הבדיקה היא שכאשר המדד זז לכיוון אחד "יותר מידי" סיכוי גבוה יותר שהוא ינוע לכיוון השני, לפחות לחלון זמנים מוגבל. כאשר מסתכלים על המתנד "יותר מידי" בא לידי ביטוי בערכי קיצון.


הבדיקה

איני יכול לבצע בצורה אוט' בדיקה אידיאלית כדי לבדוק את המתנד הזה בלבד. במאמר זה אני בודק את המתנד כאיתות כניסה אך אם אני רוצה לבדוק טריידים אני זקוק גם לכלל יציאה וכללי ניהול כסף. הכללים הללו משפיעים רבות על תוצאות הבדיקה ועלולים לעוות את התוצאות. על מנת להתמודד מול בעיה זו אני סוגר את הפוזיציה אחרי X ימים ובצורה כזו אפשר לקבל תחושה על התנהגות הנכס לאחר איתות הכניסה.

בדיקה 1 - קניה

החוקים: קניה ב-10,000 ₪ בסגירה של יום אשר בו ב-RSI מתחת לסף הקניה ומחיר מעל ממוצע 200. מכירה X ימים אח"כ בסגירה. הוכנס StopLoss של 7%. 1500 ימי מסחר אשר מסתיימים ב-16.12.2008.

התוצאות:

3-2

 • אם הרווח הממוצע גדול מההפסד הממוצע הוא נצבע בירוק, ולהיפך.

הסבר ומסקנות:

1.      בחוקי הכניסה לעיסקה הוכנס מסנן טרנד בדמות מחיר מול ממוצע 200. במאמר הקודם הראתי כי קיים יתרון בשימוש בממוצעים ואני משתמש פה בממוצע על מנת לתת קונטקסט למתנד חזרה לממוצע (התוצאות רעות יותר ללא הממוצע, כמובן, אם יש דרישה אעלה אותן.)

2.      בדרך כלל במתנדי חזרה לממוצע כדאי לשים SL קרוב יחסית בגלל שהרווח הינו מוגבל יחסית ואפשר בקלות יחסית לראות אם טעית בכיוון. במקרה זה יש SL של 7% אשר נקבע שרירותית (לא משפיע יותר מידי על התוצאות).

3.      אפשר לראות שככל שסף הקניה קיצוני יותר יש פחות עיסקאות אך השארפ לרוב גבוה יותר.

4.      אפשר לראות כי ברוב המקרים גם הרווחים הממוצעים גדולים מההפסדים הממוצעים וגם אחוז העסקאות הרווחיות גבוה יותר.

בדיקה 2 - מכירה בחסר

החוקים: מכירה בחסר ב-10,000 ₪ בסגירה של יום אשר בו ב-RSI מעל סף המכירה ומחיר מתחת לממוצע 200. קניה X ימים אח"כ בסגירה. הוכנס StopLoss של 7%. 1500 ימי מסחר אשר מסתיימים ב-16.12.2008.

התוצאות:

3-3

 • אם הרווח הממוצע גדול מההפסד הממוצע הוא נצבע בירוק, ולהיפך.

הסבר ומסקנות:

1.      תוצאות המכירה בחסר פחות טובות בצורה משמעותית מתוצאות הקניה כאשר מרבית העסקאות מפסידות ולא תמיד הרווח הממוצע גבוה מההפסד הממוצע.

2.      אפשר להסביר זאת בכך שהמדד בסה"כ עלה בתקופה הנבדקת ועל כן יהיה יתרון ללונג.

3.      למרות התוצאות ה"לא מבריקות" למכירה בחסר ניתן לראות כי היה עדיף גם להימנע מקניה כאשר ה-RSI היה בערכי קיצון גבוהים (גם אם לא הוכח כי כדאי למכור בחסר).

4.      חדי העין אולי הבחינו כי התוצאות של אחזקה למשך יומיים טובה יותר מאחזקה של יום ולכן אם נדחה את המכירה ביום (נמכור בחסר יום אחרי ש-RSI עבר את הסף) התוצאות ישתפרו משמעותית בתק' הזמן הקצרות. למרות זאת, אישית לא הייתי משתמש בו בצורה זו.

סיכום

מתנד ה-RSI2 יכול לשמש כמתנד חזרה לממוצע אך לא תמיד יעיל להתשמש במתנד חזרה לממוצע ללא התייחסות למצב השוק. בבדיקה זו אפשר לראות כי כאשר משתמשים בו במדד תל אביב 25 יש לשים אותו בקונטקסט מסויים על מנת לשפר את תוצאותיו (אני השתמשתי בממוצע נע 200). המתנד יכול לשמש בשילוב עם שיטות נוספות על מנת לתת יתרון מצטבר לסוחר.

בלוגים רבים חקרו את הנושא במקביל על שווקים נוספים והמתנד מראה תוצאות מעולות מה שיכול אולי להצביע על רעיון אמיתי שעומד מאחורי שימוש במתנד זה. עם זאת חשוב לציין כי לא תמיד המתנד פעל בצורה זו:

עד שנת 2000 בערך, המתנד פעל הפוך על ה-S&P500 - קניה בערכי RSI גבוהים הובילה לרווחים גבוהים יותר מקניה בערכי RSI נמוכים. החל משנת 2000 (בערך) התהפכה ההתנהגות בשוק והיה עדיף להשתמש במתנד בחזרה לממוצע - קניה בערכים נמוכים מובילה לרווחים גבוהים יותר מקניה בערכים גבוהים (כמו שהוצג במאמר). השינוי נגרם, כנראה, בגלל שינוי בהתנהגות המשקיעים, וחשוב לשים לב לזה בעתיד (עד כמה שהדבר אפשרי).

הנקודה החשובה ביותר שהייתי רוצה להדגיש במאמר הוא כי שינוי קטן במתנד מוכר מציג יתרון כמותי בשווקים. בעוד שאני לא מאמין שיש יתרון מובהק בשימוש אוט' ב-RSI14 שינוי קטן במתנד דווקא מציג יתרון כמותי. כל סוחר צריך לשאול את עצמו איפה היתרון שלו והאם יתכן כי יש מתנדים נוספים אשר אפשר להשתמש בהם בצורה שונה על מנת להשיג יתרון?

 

 


קישורים:

הסבר על RSI והנוסחה

התפתחות RSI2 לאורך הזמן על מדד S&P 500 (ראו גרף לקראת סוף הפוסט)

 «

»

4 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

 1. tabasco mark

  למה התוצאות של אחזקה למשך יומיים טובה יותר מאחזקה של יום ולכן אם נדחה את המכירה ביום (נמכור בחסר יום אחרי ש-RSI עבר את הסף) התוצאות ישתפרו משמעותית בתק' הזמן הקצרות.
  ולמרות זאת, אישית לא הייתי משתמש בו בצורה זו..?

 2. leav

  קודם כל, דובר רק על שורט. ואם תסתכל על הטבלה תראה שתוצאות של יומיים טובים מהתוצאות של יום לכל ספי הכניסה (חוץ מ-75). זה אומר שהיום השני הוא היום הטוב, בעוד שהיום הראשון בדרך כלל היה פחות טוב. לכן אם תדחה את המכירה ביום אתה תמכור ישר את היום שאתה רוצה למכור ולא את היום הראשון שהיה פחות טוב.

  למה לא הייתי משתמש בזה כך בצורה אישית?
  זה יותר עניין של אופי וסיגנון. אני אישית לא אוהב את זה בגלל שזה לא נראה לי עמיד מספיק (לא ראיתי הוכחות שזה יותר טוב בשווקים אחרים ,לדוגמה) ולכן יתכן וזה יתשנה לפי שאשים לב.
  אז מה כן?
  אפשר לבדוק כניסה לשורט כאשר יוצאים מהסף (צריך לעלות מעליו ואז לרדת מתחתיו שוב כדי להפעיל את הטרייד)
  אפשר להיכנס במנות ועוד
  צריך לבדוק ובמקביל לחשוב מה הגיוני.

 3. Oleg

  האם לקחתה בחשבון עמלות פעולה ?
  אם לא, הם יכולים לשנות את התמונה משמעותית.
  בדוגמה/בדיקה 1, הרווח המקסימלי הוא 6458 עם 64 טריידים.
  האם חישבת טרייד ככניסה לפוזיציה בלבד או גם כיציאה ? כי אם לא, זה אומר שבפועל היו 64 * 2 פעולות כלומר =128, כל טרייד היה 10,000 ש"ח, סהכ" מחזור 1,280,000, עמלת מינימום למשקיע פרטי ממוצע 0.1% כלומר 1,280, זה מקטין את הרווח ב 20%.
  אם העמלה 0.5% אזי היא מוחקת את כל הרווח לגמרי ! ! !

  בשער הטריידים התוצאות יהיו יותר חמורות, בגלל כמות גדולה יותר של הטריידים ורווח קטן יחסית.

  אולג.

 4. leav

  אהלן אולג, הערה מעולה!
  בבדיקה זו (כמו באחרות שהצגתי ואציג) אין התחשבות כלל בחיכוך אשר נגרם במסחר אמיתי (עמלות, הפרשי קניה מכירה, slippage וכו').
  אכן, התוצאה המוצגת כאן היא סוג של "תקרה" שממה צריך להוריד.

  אז למה אני מבזבז את זמנך על המחקרים הללו ?
  1. אני חושב שאכן מוצג פה יתרון. ואני חושב שאם תדע להשתמש בו תוכל לשפר את יכולות המסחר שלך.
  2. חשוב לציין כי במחקר זה אני מציג יציאה מבוססת זמן על מנת לתת לך תחושה של התנהגות המדד לאחר האירוע (חיובית לאורך שבוע). אתה יכול להתאים את תנאי הכניסה והיציאה יותר טוב ואז תוכל להציג רווח גבוה יותר מהמוצג פה.
  3. אני לא יודע את כל הדרכים שבהן אפשר להשתמש במה שהצגתי פה. אני מנסה להצית דיון ולגרום לכל סוחר לשלב את היתרון כמו שהוא רואה אותו בשיטת המסחר שלו.

  וסתם אני זורק כמה רעיונות לשילוב היתרון בשיטות מסחר שונות (המתאימים לסוחרים שונים):
  1. אפשר לשלב את היתרון במקביל לניתוח של תמיכה והתנגדות.
  2. אפשר לתזמן כניסה קבועה של כסף למדד ("שיפור" של DCA).
  3. אפשר להשתמש באופציות מעוף. האופציות מייצגות נכס של 110,000~ ש"ח ולכן עמלה של 10 ש"ח לסיבוב לא כל כך מרגישים (לעומת זאת נכנסים לניהול כסף, ריבית וגלום וכו')
  וכו' וכו' וכו'

  אני אשמח לשמוע על רעיונות שלך או הצעות לשיפור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>