«

»

פבר' 09 2010

יתרון כמותי 4: יום מסחר עוקב

1212912_38514992

במאמרים הקודמים הצגתי יתרונות המבוססים על מגמה (ממוצעים) וחזרה לממוצע (RSI), במאמר זה אני אציג יתרון המבוסס על מומנטום. מומנטום נמדד על ידי שינוי מחיר הנכס בתקופת זמן, וההנחה היא שנכס שעולה ימשיך לעלות ולהיפך. קשה להבדיל בצורה חלקה בין מומנטום לטרנד אבל נהוג לחשוב על מומנטום כמשהו שנמשך זמן קצר יחסית.

יתרונות המבוססים מומנטום מחפשות לזהות מומנטום בנכס ולהרוויח ממנו ולרוב העסקאות יהיו לתקופות זמן קצרות. הרעיון של מאמר זה הוא לבדוק את ביצועי מדד תל אביב 25 באופן יום יומי ולראות כיצד תשואת המדד היום משפיעה על תשואת המדד למחרת. במידה ואנו חושבים שהנכס נוטה לטרנד אנו נצפה שעליה ביום המסחר הנוכחי תוביל לעליה ביום המסחר הבא. במידה ואנו חושבים שהנכס נוטה לחזרה לממוצע נצפה כי עליה ביום המסחר הנוכחי תוביל לירידה ביום המסחר הבא.

מובן מאליו שלא מדובר על 100% הצלחה, או אפילו על 60% הצלחה בחיזוי הכיוון היומי של המדד. כמו כן ברור מאליו כי כל ניסיון של חיזוי יומי רגיש מאוד לרעשים, וכפי שאסביר בהמשך - בדיקות על המדד האמריקאי הראו שינוי התנהגות ביום העוקב. למרות זאת אני חושב שיש ערך בלבדוק את היתרון הזה ואני מקווה שתוכלו לשפרו ולפתחו הלאה.

 

 

יום עוקב

לצורך הבדיקה הרכבתי שלושה תיקים שונים והשוותי ביניהם. התיק הראשון (עוקב לונג) קונה בסגירה של יום חיובי ומוכר בסגירה של היום השלילי הראשון, אין מכירה בחסר.

התיק השני (עוקב שורט) מוכר בחסר בסגירה של יום שלילי וקונה בסגירה של היום החיובי הראשון, אין קניה.

התיק השלישי הוא קנה והחזק והוא ישמש כמדד היחוס שלי.

כל התיקים נימדדו על מדד תל אביב 25 במשך עשור - החל מתחלת ינואר 2000 עד ה-31.12.2009. יום חיובי או שלילי נמדוד לפי מחירי סגירה (הסגירה של היום מול הסגירה של יום מסחר קודם). כל התוצאות הינן ללא התחשבות בעמלות, מיסים או מרווח קניה-מכירה.

להלן הגידול של 10,000 ₪ בכל תיק

4-1

 


לפני המסקנות, פיסקה על סיכון

במאמר זה מדדתי סיכון כסטיית תקן של התשואה היומית של התיק. יש דרכים אחרות (וטובות יותר) למדוד סיכון, אך במאמר זה השתמשתי בסטיית תקן כי לא הסיכון עצמו חשוב אלא הנקודה שהוא מעלה. השורה האחרונה בטבלה, "תשואה חלקי סיכון", מטרתה לאפשר לקוראים להשוות בצורה טובה יותר בין התיקים השונים - במידה ויש תיקים בעלי תשואה שנתית זהה אבל סיכון שונה התוצאה של שורה זו תיהיה שונה (תיק מסוכן פחות יקבל  ערך גבוה יותר). חשוב לציין כי זהו אינו מדד מוחלט אלא יחסי - מטרתו לדרג את התיקים בינם ובין עצמם אבל לא ניתן ל"חקות" את הערך שהתקבל בעולם האמיתי.

(בהמשך המאמר אגע בנקודה זו שוב.)

מסקנות

1.      כפי שניתן לראות תיק עוקב לונג הציג את התוצאות הטובות ביותר גם בתשואה וגם בסיכון.

2.      תיק עוקב שורט הראה תוצאות חיוביות, בעיקר בשוק יורד (לא מפתיע) וסיכון קטן יותר, אך לא הצליח לנצח את קניה והחזקה של המדד.

 

התוצאות שקיבלנו צפויות כאשר אנו זוכרים כי השוק עשה תשואה של 128% בעשור. אבל כן רואים שיש יתרון מסויים בלבנות גם תיק שורט, ולכן הבדיקה הבאה תיהיה עם תיק של לונג ושורט.  תיק זה יקנה בסגירה של יום עולה וימכור בחסר בסגירה של יום יורד. בצורה זו יש חשיפה של 100% מהזמן לשוק, חלק מהזמן בלונג וחלק מהזמן בשורט.

 

להלן הגידול של 10,000 ₪ בתיק לונג ושורט מול תיק לונג או שורט בנפרד


4-2

מסקנות

1.      תיק לונג ושורט הציג את הרווח הנקי הגבוה ביותר מבין כל התיקים שנבדקו, ועשה זו בתנודתיות הזהה לתנודתיות של תיק הייחוס.

2.      לעומת זאת כאשר בודקים את התשואה חלקי הסיכון אנו רואים כי דווקא תיק לונג בלבד מציג את התוצאה הטובה ביותר. חשוב להתייחס לסיכון כאשר בוחנים אסטרטגיות מסחר וכאן יש יתרון לתיק לונג בלבד.

3.      אפשר לראות כי את עיקר היתרון הציג תיק הלונג-שורט דווקא בתחילת 2009 - שיא המשבר והיציאה המהירה ממנו. אך לאחר מכן החל "לקרטע". יתכן וזאת בגלל המומנטום העולה החזק של השוק - מיעוט בימים יורדים, ובייחוד ברצף שלהם. כל מי שחושב לפעול בצורה דומה חייב לענות לעצמו על השאלה: האם השינוי בהתנהגות המשקיעים הינו שינוי זמני או שינוי קבוע.

סיכום

קיים יתרון כמותי בניצול שיטה של קניה בסגירה של יום עולה (ומכירה בסגירה של  יום יורד), אך כל מי שחושב להשתמש בו רצוי שיבדוק מה לדעתו גורם להתנהגות זו והאם היא צפויה להמשך.

ממחקרים שבוצעו באינטרנט על מדד ה-S&P500 אפשר לראות כי התנהגות זו הייתה אופיינית גם ל-S&P החל מסוף שנות ה-60. לעומת זאת, החל מסוף שנות ה-90 היה שינוי בהתנהגות המשקיעים ועתה יש יתרון לקנות בסגירה של יום יורד (ולמכור בסגירה של יום עולה). אי אפשר לדעת במדוייק מה גרם לשינוי בהתנהגות אך חשוב לדעת כי הוא קרה, ולהיות מודע כי הוא יכול להשתנות בעתיד שוב.

למרות התוצאות של הבדיקה אני חושב שיש יתרון בשימוש באסטרטגיה שהיא גם לונג וגם שורט, אך חשוב לזכור כי בשוק הישראלי, בינתיים, הרוב המכריע של האסט' מתפקדות הכי טוב על לונג, ולכן אולי כדאי לתת משקל חסר לשורט עם הערכות להגדיל את משקלו בעתיד במידה ויש צורך.

 


קישורים

קישור המראה את התפתחות אסטרטגיית יום מסחר עוקב על ה-S&P 500 באתר של MarketSci.

 


«

»

5 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

 1. Oleg

  הי,
  מעניין לראות את התוצאות מפולחים פר שנה, ולא כסה"כ התשואה ותשואה ממוצעת על פני תקופה.
  קיימים מצבים, בהם אינך יודע האם מדד סוגר בעליה או בירידה (שינוים קטנים) עד הסגירה בפועל, והרצה על נתונים הסטוריים מאפשרת לסחור בדיעווד.
  אין התיחסות לעמלות, או לפחות מספר עיסקעות.
  בברכה,
  אולג.

 2. tabasco mark

  מעניין , ומצויין כרגיל :-)

 3. leav

  אולג:
  תודה על ההערות. כל הבדיקות בוצעו ידנית על אקסל, אני אנסה בעתיד לראות אם אני יכול לעשות תשואה פר שנה.
  השינויים הקטנים לא כל כך משמעותיים. (אם תנסה לקנות לקראת הסגירה בד"כ תוכל, ובמקרה הרע אתה יכול לוותר או להיכנס חצי כמות או משהו, אם זה גבולי.)
  שוב, אין התייחסות לעמלות שכן אני מנסה להראות יתרון סטטיסטי. יש יותר מידי עסקאות כדי להשתמש בשיטה As-Is אם אתה לא מצליח לשפר את מבנה העלויות.
  כן מומלץ לנסות לשפרה כדי שתתאים לשיטת העבודה שלך.

  מרק:
  תודה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה אתה קונה וכמה ?

  חוזים או חשוף

 5. leav

  אביב:
  התוצאות נבדקו על מחירי סגירה של המדד ולכן תיאורתיים לחלוטין.
  אתה יכול לנצל את השיטה על ידי לקנות סלים, תעודות סל, קרנות נאמנות מחקות, חוזים, חוזים סינטטים, CFD או אופציות. כמובן שאתה צריך להכין שיעורי בית לפני שאתה עושה זאת.
  אני חושב שתוצאות קרובות ביותר למה שהראתי פה יהיו על ידי חוזים/חוזים סינטטים שכן ה"חיכוך" בין התאוריה למציאות תיהיה הנמוכה ביותר מול גודל ההשפעה של הנכס.
  כמובן שבמקרה זה רצוי שיהיה לך תיק גדול…

  מטרת המאמר הייתה לתת לך רעיון כיצד לשפר את שיטת המסחר שלך לכן השאלה צריכה להיות איך אתה מרגיש הכי נוח לסחור וכיצד אתה יכול לשפר את השיטה שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>