«

»

פבר' 23 2010

יתרון כמותי 5: שבוע הפקיעה

36217_3082

במאמרים הקודמים הצגתי יתרונות כמותיים המבוססים על תנועת מחירים, לדגומה -  אם המחיר עולה היום יש יתרון אשר מצביע כי למחרת יהיה יום חיובי גם כן (ממאמר המומנטום). במאמר זה אני מעוניין להציג יתרון מבוסס עונתיות.

יתרון כמותי מבוסס עונתיות הינו יתרון המבוסס על זמן (במקום תנועת מחירים) לדוגמה - "אפקט ינואר". בעסקים ידוע כי לעונתיות יש השפעה אדירה - לפני פסח וראש השנה מכירות קמעוניות המזון מזנקות, בתחום האופנה כל עונה יש קולקציה חדשה, בתחומי התיירות יש תקופות שיא ושפל וכו'. למרות שיש השפעה לעונתיות בעסקים, המעבר לשוק ההון בעייתי - מכוון שמידע העונתיות ידוע לכל, כל השחקנים יכולים לצפות (לפחות חלקית) את השפעת העונתיות ולכן יהיה קשה לנצל זאת בשוק ההון.

על מנת שנוכל לנצל יתרון כמותי בשוק ההון עליו להיות: (1) הגיוני ו-(2) עמיד. על היתרון להיות הגיוני על מנת להקטין את הסיכון שהיתרון שמצאנו אינו אמיתי אלא רנדומאלי. ועליו להיות עמיד כדי שנוכל לנצלו לאורך זמן גם לאחר שהוא התגלה. במאמר זה אנסה לחקור את התנהגות השוק בשבוע הפקיעה ובהמשך אבדוק את התאמתו לכללים אלו.

 

אך ראשית, מה זה שבוע הפקיעה:

על מדד תל אביב 25 נסחרות אופציות אירופאיות אשר ההתחשבנות הכספית עבורן מתבצעת כל חודש. הפקיעה של אופציות מתבצעת ביום חמישי האחרון של כל חודש שאחריו יש יום שישי. במידה ויום חמישי אין מסחר תתבצע הפקיעה ביום המסחר הראשון לפניו. בתאריך זה נפתחת סידרה חדשה של אופציות 3 חודשים קדימה. שבוע הפקיעה הינו השבוע שבסופו פוקעות האופציות של החודש.

 

שבוע הפקיעה

על מנת לבדוק את היתרון הכמותי יצרתי שלושה תיקים:

1.      התיק הראשון הינו תיק של שבוע הפקיעה - קונה ביום חמישי לפני הפקיעה וסוגר ביום חמישי של הפקיעה. אין מכירה בחסר (אם אין מסחר ביום חמישי הוא נסגר ביום לפני).

2.      התיק השני הינו תיק של שבוע אחרי הפקיעה - קונה ביום חמישי של הפקיעה (בסגירה) וסוגר חמישה ימי מסחר אחר כך. אין מכירה בחסר.

3.      התיק השלישי הינו תיק של שבוע לפני שבוע הפקיעה - קונה שבועיים לפני הפקיעה וסוגר שבוע לפני הפקיעה. אין מכירה בחסר.

שני התיקים האחרונים נוצרו על מנת ליצר מדד השוואה לביצועי שבוע הפקיעה. כל התיקים נמדדו במשך עשור מ-3.1.2000 עד ה-3.1.2010.

בארה"ב שבוע הפקיעה הינו לרוב חיובי (ראה בהמשך) ולכן תחילה הצבתי את כל התיקים על גרף על מנת לקבל תמונת מצב ויזואלית של התנהגות התיקים:

 

להלן הגידול של 10,000 ₪ בכל תיק:

5-1

 

קצת קשה לקבל מסקנה ברורה מהגרף הנ"ל, אבל ניתן לראות בבירור כי בארץ שבוע הפקיעה אינו חיובי. הוא למעשה אינו שלילי גם כן. אפשר להגיד שהמדד "נתקע" יחסית בשבוע הפקיעה. על מנת קצת לנסות להסביר את הגרף, יצרתי גירסה נוספת שלו והוספתי רקע ירוק לתקופה בה המדד היה מעל ממוצע 200 שלו ורקע אדום לתקופה בה המדד היה מתחת לממוצע 200 שלו. מי שזוכר את מאמר הממוצעים זוכר שהראתי כי יש לשימוש בהם יתרון. אומנם לא בחרתי את הממוצע האידיאלי אבל אני רק מנסה להבין קצת יותר את השוק, לא לבנות שיטת מסחר אופטימאלית.

להלן הגידול של 10,000 ₪ בכל תיק (בתוספת תקופות):

5-2

 

כאשר מלבישים את פילטר הממוצע על התיקים ניתן לראות בבירור רבה יותר כי תיקי הבקרה מבצעים טוב כאשר המדד מעל הממוצע ו"פחות טוב" כאשר הסגירה הינה מתחת לממוצע. בעצם, אנו רואים התנהגות דומה למה שראינו במאמר הממוצעים. עכשיו אני חושב שאפילו יותר ברור כי המדד "נתקע" בשבוע הפקיעה - בעוד שתיקי הבקרה לעיתים מבצעים בצורה חיובית ולעיתים בצורה שלילית המדד דיי "תקוע" בכל מצב שוק.

ולחובבי המספרים:

5-3

הטבלה הבאה מראה בצורה מספרית כי מבחינת תנועת מחירים שבוע הפקיעה נותן את התוצאה הרעה ביותר - 51% מהמקרים חיוביים, תשואה ממוצעת נמוכה וסטיית תקן גבוהה. להלן פירוט של ביצועי תיק שבוע הפקיעה:

פירוט חודשי של ביצועי תיק שבוע הפקיעה:

5-4

 

סיכום (אבל לא סוף המאמר):

כאשר אני בוחן את ביצועי שבוע הפקיעה אני חושב שניתן לראות כי היתרון הפעם הינו ב"אל תעשה" ולא ב"תעשה", כלומר - בטווח הארוך ביצועי שבוע הפקיעה הינם נטראלים ולא כדאי לצפות לתנועה בשבוע זה. אומנם לכאורה שחקני האופציות יכולים לבנות אסטרטגיות נטראליות (כלומר שמרוויחות מסטיה או מזמן ולא מתנועת המדד) אך סטיית התקן הגבוהה רומזת כי יש תנועות בשבוע הפקיעה, הן פשוט לא אחידות.

אני חושב שמי שמתעסק באופן קבוע בשוק האופציות יכול להבין את ההגיון שיש בכך שהמדד "תקוע" בשבוע הפקיעה, ועם זאת הוא אינו צפוי - יותר מידי כסף, אינטרסים ושחקנים מתנקזים לחלון זמנים קצר מאוד ומשפיעים על המדד. אני חושב שזו גם הסיבה שהתנהגות זו יכולה לחזור על עצמה ולתת עמידות ליתרון זה .

בנימה אישית אני מעוניין לציין כי אני לא הייתי משתמש ביתרון זה כפי שהוצג אלא הייתי מנסה לשפרו או להמשיך להבין את הדינמיקה של השוק על מנת לבנות יתרון טוב יותר או להבין מתי יש סיכוי שאיבדתי את היתרון. למרות שסיימתי להציג את הנושא הזה יש עוד דרכים רבות להמשיך את המחקר והייתי מעוניין להציג דרך אחת מעניינת להמשיך:

 

רעיון להמשך המחקר - אינטראקציה בין שבועות

 

את הבדיקה הקודמת ביצעתי על שלושה תיקים אשר לא היו תלויים אחד בשני. אני חושב שמאוד הגיוני לצפות כי תנועת המחירים בשבוע אחד תשפיע על התנהגות המחירים בשבוע אחר, גם בתוספת העונתיות.

לצורך כך הכנתי 2 תיקים נוספים:

1.      תיק פקיעה תלוי - קניה של המדד בשבוע הפקיעה רק אם השבוע לפני היה חיובי.

2.      תיק שבוע אחרי תלוי - קניה של המדד בשבוע שאחרי הפקיעה רק אם שבוע הפקיעה היה חיובי.

 

להלן הגידול של 10,000 ₪ בכל תיק:

5-5

גרף זה דומה לגרפים הקודמים שהעלתי וניתן לראות בו בצורה יפה השוואה של מה קורה כאשר אני מתנה קניה בשבוע מסויים לפי תנועת המחירים בשבוע לפניו. תיק שבוע אחרי מותנה (כתום) השיג תשואה דומה לתיק הלא מותנה (אדום) אך בסיכון נמוך יותר ובאחוזי דיוק גבוהים יותר. כמו כן ניתן לראות כי הביצועים לא תלויים יותר בפילטר השוק והם יחסית יציבים בכל מצב שוק (מאוד מעודד).

לעומת זאת כאשר בודקים את ההתנייה לשבוע הפקיעה ביצועי התיק המותנה (תכלת) "נופלים" מהתיק המקורי (כחול). למעשה ביצועי שבוע הפקיעה הינם יציבים אפילו יותר כאשר אני מתנה את הקניה בשבוע לפניו - סטיית התקן קטנה, התשואה התקרבה עוד יותר ל-0 (ונהיתה שלילית) ואחוז השבועות החיוביים ירד והתקרב עוד יותר ל-50%. במילים אחרות - המדד "נתקע" אפילו יותר כאשר מתנים את הקניה בתוצאות השבוע לפניו.

כלומר, מבדיקה ראשונית נראה כאילו ההתניה מעצימה את התכונות שראינו בבדיקה הראשונית (המדד "נתקע" בשבוע הפקיעה וחיובי אחריו).

ניתן להמשיך ולבדוק את הנושא תוך כדי שילוב של מכירה בחסר או קניה אחרי ירידה וכו' אבל זה אני אשאיר לכם לשיעורי בית.

 


 

קישורים

קישור לתיאור פקיעת האופציות בארה"ב בבלוג של MarketSCI .

 «

»

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מאמר חשוב ומעניין
  1. מעניין לבדוק את הפקיעה בארה"ב .
  2. NDX העלה את ההשערה או הסיסטם , שכיוון הפקיעה
  מסמן את כיוון החודש הבא ( אם הבנתי אותו נכון)
  מעניין לדעת אם הנתונים מאשרים את העניין .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>