«

»

מאי 18 2014

מודל חוזק יחסי, נאסדאק מול S&P500 – חלק 2: אלטרנטיבות, דיון ושימושים פרקטיים

אני ממשיך בחלק זה את חקירת החוזק היחסי בין הנאסדאק ל-S&P500 (SPX בקיצור). החלק הראשון הסתיים בתוצאות המודל.

אלטרנטיבות

השאלה הראשונה שצריכה לצוץ לכל מי שיש לו קצת ניסיון או ידע במודלים של חוזק יחסי, היא: אם אנחנו כבר טורחים למדוד את החוזק של הנאסדאק מול ה-SPX, למה שלא נקנה את הנאסדאק כאשר הוא מוביל (במקום ה-SPX, כפי כשהמודל מציע)?

הנאסדאק היתה הבורסה המובילה בחצי המאה האחרונה (הן מול ה-NYSE והן מול ה-SPX, שמכיל גם חברות שנסחרות בנאסדאק).

זה נכון גם באופן כללי יותר למדדי מניות קטנות, כמו ראסל 2000 ודומיו (מה שמעלה את השאלה, האם האלפא של הנאסדאק מגיעה פשוט מהביטא של המניות הקטנות שלו, אבל זה כבר נושא למחקר אחר). התשואה העדיפה הזו לא מגיעה בחינם, כמובן. התנודתיות של הנאסדאק גדולה מאשר ה-SPX. אם משקיעים מתקשים להתמיד בהחזקת השוק הכללי, הרי שהסיכוי להחזיק בנאסדאק עם התנודתיות שלו היא כמעט בלתי אפשרית. הנפילה שלו בשנות ה-2000, מעל 75%, מגמדת את המפולת של 2008. ומעבר לכך, כמעט בכל שנה בה ה-SPX ירד, הנאסדאק ירד יותר, לפעמים גם פי 2 או 3.

מעבר לתנודתיות, ראוי גם לציין שהנאסדאק עדיין לא שיחזר את השיא שלו. כלומר גם אם משקיע הצליח להתמיד ולהחזיק אותו בכל הזמן הזה, הוא עדיין באדום כבר 15 שנה.

בגלל התשואה העדיפה שלו אנחנו נצפה מהמודל שלנו להציג ביצועים עדיפים כאשר נחליף איתו את הנכס הנסחר.

התוצאה של המודל החדש שוברת את התקרה. התשואה השנתית קופצת מ-8.8% של הנאסדאק (או 7.6% של המודל הקודם) ל-11%. רמת הסיכון גם יורדת: מ-77% ירידה מקסימלית של הנאסדאק (בועת ההייטק של שנת 2000) ל-40% ירידה מקסימלית (לעומת 33% של המודל הקודם). סטיית התקן השבועית יורדת מ-2.8% של הנאסדאק ל-1.8% (גם כאן זה עדיין גבוה מ 1.6% של המודל הקודם).

המסקנה היא שאם נחליף את המודל המקורי בקנייה של הנאסדאק, נקבל מודל מתגמל יותר, אך גם מסוכן יותר. ההחלפה הזו יכולה לתת אלטרנטיבה ראויה למי שגם ככה מחזיק את הנאסדאק, אבל היא לא מהווה תחליף שבהכרח עדיף למי שמחזיק את ה-SPX.

דיון מסכם: יתרונות, חסרונות ושימושים פרקטיים של מודל NAS/SPX

 • המודל הוא שבועי ומסתמך על יחס שהוא ממוצע של מספר שבועות, ולכן איטי במידה מסויימת. האיטיות של המודל מאפשר גם לסוחרים שאינם דינמיים לעקוב אחריו ולפעול על פיו.
 • יחד עם זאת, מודל – כמו כל מערכת מסחר – דורש תכונות מסויימות ויכולת מסחר כדי לעמוד בו. ולמרות שהשוואתי אותו לקנה והחזק, אני בספק אם יש משקיע לטווח ארוך שיוכל להתמיד בו, אם אין לו ניסיון במסחר.
 • המודל מציג מעל 60% טריידים מוצלחים. מספר לא רע. כמו שהראתי בסדרת המאמרים על רצפי הפסדים, זה מספיק בשביל ליצור רצף ארוך שיהיה מאוד לא נעים במקרה הטוב, ובלתי נסבל במקרה הרע. בלתי נסבל במונחי מסחר אומר שהסוחר לא יצליח לעמוד בכללי המערכת. למשל בשנת 2011 היו 3 הפסדים רצופים שהובילו להפסד כולל של 16% בזמן ה-SPX הפסיד רק 8% באותה תקופה. היו תקופות גם עם 4 הפסדים גב אל גב, או תקופות זיגזוג, בהן שבוע אחר שבוע המודל נכנס ויצא מהשוק.
 • אם בכל זאת רוצים לשלב אותו עם קנה והחזק, אפשר לעשות זאת עם הפקדה תקופתית, בתנאי שהיא קיימת בכל מקרה, ואינה אוטומטית: מהרגע שמצטבר מספיק כסף לקנייה נוספת של מניות (פעם בחודש או רבעון), עושים זאת ברגע שהמודל מאפשר (כלומר הנאסדאק מוביל על פני ה-SPX) ובתנאי שהמניות שקונים גם ככה תוכננו להיות SPX או נאסדאק (או SPY או QQQ, למרות ש-QQQ זה לא בדיוק הנאסדאק).
 • ווארצייה מסוג הזה יכולה לעבוד רק בתנאי שהמשקיע מסוגל לנתק את עצמו משאר השיקולים ולהתמיד במודל פעם אחר פעם. ברגע שמתחילים לקחת בחשבון גם תנאים אחרים, המודל מאבד את היתרון שלו, והטיות פסיכולוגיות והתנהגותיות מתחילות להטות את הכף. ואם זה קורה, התוצאה תמיד שלילית. תמיד. לכן כדאי לכל משקיע לחשוב היטב אם מודל מהסוג הזה מתאים לו. וככלל אצבע, למי שאין ניסיון במסחר, מוטב שיתרחק, במיוחד בסכומים משמעותיים.
 • למודל יש בסיס פונדמנטלי שגורם לו לעבוד, אבל הבסיס הזה יכול להשתנות. הנאסדאק יכול להקשיח את תנאי הקבלה שלו, בורסות אחרות בארה"ב או בעולם יכולות לקרוץ יותר לחברות טכנולוגיה, הנאסדאק ו-NYSE יכולות להתאחד, ועוד כהנה וכהנה שינויים מבניים. ברגע שיהיה שינוי כזה (ולמעשה עוד הרבה לפני) השוק יתאים את עצמו והיתרון היחסי ייעלם.
 • סוחרים אקטיביים, שרובם גם ככה בוחרים בעיקר ממאגר המניות של הנאסדאק, יכולים להעזר במודל שייתן להם אינדיקציה לפעולות יותר אגרסיביות או יותר דפנסיביות.
 • סוחרים יכולים גם להרחיב את המודל ולבדוק אותו על קבוצות אחרות של מניות ו-ETFים, למשל ביוטק, מניות קטנות, וכן הלאה.
בחלק השלישי והאחרון של הסדרה אפשר למצוא גיליונות חישובים למי שמעוניין לראות את המספרים בעצמו ולעקוב אחר הסטטוס והביצועים האחרונים.

«

»

3 תגובות

 1. יאיא

  שלום

  כיצד ניתן לבצע באופן טכני און-לין או באמצעות תוכנה את השווה חוזק יחסי ?

  NYA:$SPX$ בסטוק צארט ?
  והאם יש המלצות לתוכנות חינמיות

  1. מאיר

   אפשר להוריד את המחירים של האינדקסים מיאהו. זה הלינק ל-GSPC (שזה SPX) וזה הלינק ל-IXIC שזה נאסדאק. ואז באקסל לבצע את החישוב. אני מתכוון לפרסם בקרוב נספח עם גיליון החישוב והגרפים.

 2. אבי ג.

  תודה מאיר.
  נתקלתי בכתבה רק עכשיו וגם אני ממתין לנספח עם גיליון החישוב והגרפים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>