«

»

אוק' 25 2011

רצף הפסדים – חלק 1

נניח מערכת מסחר כלשהי, מסוגלת לתת אחוזי הצלחה טובים של 70%, כלומר על כל 7 טריידים מצליחים יש 3 מפסידים [אני מתעלם כרגע מהיחס בין הרווח להפסד של כל פוזיציה]. לאיזה רצף הפסדים יכול הסוחר וצריך לצפות ממערכת שכזו? מה לגבי מערכת מסחר שהסיכוי להצליח בה הוא 50/50?

אני משתמש במילה מערכת לא במובן הצר שלה, כמערכת מסחר אוטומטית, אלא לכל שיטת מסחר או השקעה. החל מסוחר יום שבוחר מניות בבוקר, ועד משקיע ערך או משקיעי אינדקסים, שיכולים להעיד [או להעריך] את אחוזי ההצלחה שלהם.

 

רצף הפסדים הוא נושא רלוונטי לכל מי שמשקיע או סוחר בשוק ההון. אפצל את הכתיבה עליו למספר חלקים. קודם כל אדון בחשיבות ובהשכלות של רצף ארוך כזה, בחלק השני יהיו קצת חישובים מתמטיים והליכות אקראי, ואז גם ננסה לענות על שאלת הפתיחה, בחלק השלישי אתן דוגמאות מהשקעות ומערכות מסחר נפוצות ומוכרות, ובחלק האחרון ארחיב את הדיון על התגובות האפשריות כאשר נתקלים ברצף כזה.

 

הסיבה הראשונה לחשיבות הנושא קשורה למצב הנפשי של הסוחר, וליכולת שלו להתמודד עם רצף מפסיד. סוחר שאינו מיומן, או כזה שאינו רגיל למערכות עם אחוזי הצלחה נמוכים, לא יצליח לעמוד בלחץ של הפסד אחר הפסד. במיוחד אם הוא אינו נערך לזה מראש. במקרה הטוב הוא ינטוש מערכת טובה, במקרה הרע הוא יילחץ ויפול לתוך כשלים התנהגותיים שיעצימו את הפסדיו.

אף אחד לא חסין מול ביטחון עצמי מופרז במקרה של רצף נצחונות או איבוד ביטחון עצמי במקרה של הפסדים. אפילו כצופים מהצד, אנו נוטים לייחס לרצף כזה משמעות מיוחדת, כמו תופעת ה-"hot hand" בספורט שכבר הופרכה במספר מחקרים [האחרון שראיתי פורסם על ידי שני ישראלים, יש גם בלוג שמוקדש לחקר התופעה וגם ספר שייצא בהמשך השנה]. פרשנים ואוהדים עדין טוענים בלהט כי לשחקן מסויים יש "יד חמה" במשחק [או לחלופין "זה לא היום שלו" לחסרי המזל], למרות שהרוב המוחלט של הרצפים עומדים בתוך הגבולות הצפויים של הסטטיסטיקה הספציפית לאותו שחקן או לאותה קבוצה. ההרגשה הזו בדרך כלל גורמת לשחקנים לנסות יותר ולפספס יותר, ובצורה כזו לחזור לממוצע שלהם במהירות.

הסיבה השנייה היא שרצף הפסדים לא צפוי יכול לגרום להפסד ניכר, ממנו התיק לא יוכל להתאושש [במיוחד אם מעורב מינוף]. בדוגמא שעמה פתחתי את הדיון לא ציינתי את ההפסד הממוצע, אבל הוא משחק תפקיד משמעותי ברצף ההפסדים שסוחר כלשהו יוכל לספוג.

נניח סוחר מסויים נכנס באופן קבוע לפוזיציה ביחידות של 1000 דולר,הוא נוטה להפסיד בממוצע 100 דולר ליחידה [עם שונות מינימלית]. בהנחה והמערכת שלו בעלת סיכויי בהצלחה של 50/50 ויש לו 25K בחשבון, כמה יחידות כדאי לו לסחור בכל זמן נתון? גם לזה נגיע מאוחר יותר, אבל בינתיים שימו לב שלא ציינתי כמה הוא מרוויח בכל טרייד, זה פשוט לא רלוונטי.

הסיבה השלישית היא היכולת לזהות מתי המערכת מפסידה יותר מידי, וכיצד יש להגיב במקרה כזה, אם בכלל. על הנקודה הזו אפשר להרחיב דיון שלם, ואני אשמור אותו לסיכום הנושא. אם כי אני מכין מראש שאין כאן תשובה ברורה, רק דיון. משקיע שמגיב בצורה מיוחדת אחרי 2-3 הפסדים, כנראה לא מתפקד נכון. אבל מה לגבי 5 הפסדים רצופים? איפה עובר הגבול ומה עושים כשמגיעים אליו?

 

קל להתרכז ברווח, ולהתעלם מהסיכון אותו לוקחים, לפעמים אפילו בלי לדעת. עוד יותר קל, לחשב את הסיכון לא נכון. למשל לתת תשומת לב יתרה לתוחלת של המערכת, אבל לא להתייחס למקרי הקיצון שלה, שלא בהכרח באים לידי ביטוי בהפסדים מקסימליים [אפילו אם פוטנציאלים] אלא גם לרצפים ארוכים של הפסדים.

בחלק הבא אוסיף מספרים ודוגמאות, ואז גם נראה איך אפשר לענות על שאלת הפתיחה. בינתיים, אסיים עם ציטוט של מרטין שווארץ:

Every trader faces it. Only the winners know how to handle it. The dreaded losing streak rears its head every so often and attacks every great trader. It eats away at your judgment; it saps your confidence. Sometimes, it can take you so low that you think you'll never get out. You're sure that something has gone wrong, that you've lost your touch, that you'll never be a winner again. When you're in the middle of it, you think it's never going to end, but mostly, your judgment and rhythm are off and what you have to do is stop and regain your composure.


«

»

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>