«

»

דצמ' 04 2011

רצף הפסדים – חלק 3

בחלקים 1 ו-2 כתבתי שאפילו מערכת מוצלחת ביותר, עם אחוז הצלחה של 70%, יכולה להגיע לרצפי הפסדים ארוכים שמקשים על הצמדות למערכת, ויכולים לגרום להפסדים כספיים ניכרים אם הכסף לא מנוהל כהלכה. השאלה שאשאל עכשיו היא כיצד הרווח הפוטנציאלי של המערכת נכנס לתמונה? החלק הזה עוסק במונח המתעתע שנקרא תוחלת.

כאשר מתחילים ללמוד על מסחר, הרווח תופס מיד את קידמת הבמה. אחרי זמן מה, מתחילים לדבר במונחים של תוחלת: הסיכוי לרווח מול הסיכוי להפסד; כמות הרווח מול כמות ההפסד. כל סוחר היה רוצה להניח את ידיו על מערכת עם תוחלת חיובית. אבל כפי שנראה, זה רחוק מלהבטיח תוצאות טובות.

 

נוסיף עוד פרמטר למערכת המוכרת שלנו. ההפסד הממוצע שלה, כפי שצויין, על יחידה של 1000 דולר הוא 80 דולר, כלומר 8%. עכשיו נוסף שהרווח הממוצע הוא 40 דולר, כלומר 4%. אם זה לא נשמע מרשים מספיק, אזכיר שאחוז ההצלחה של המערכת הוא 70%, כלומר התוחלת של כל טרייד היא כמעט חצי אחוז. על 200 טריידים, תוחלת המערכת היא 122%, ואם המערכת לוקחת טרייד ביום, הרי שבסוף השנה [הסוחר שלנו קצת עצלן ועובד רק 4 ימים בשבוע] היא תהיה עם 122 אחוז רווח. מי לא היה רוצה לעבוד עם מערכת כזו?

הנה דוגמא להרצה כזו. הסוחר שלנו מתחיל את השנה קצת במינוס, אבל הוא יודע שיש לו מערכת טובה, במרץ היא מתחילה להרוויח, בקיץ היא כבר ב-100 אחוז רווח, קצת דשדוש קל, ולחורף הוא כבר נכנס עם כמעט 200 אחוז רווח.

losingstreakc1

אבל השאלה היא עדיין אותה שאלה מהחלקים הקודמים: עד כמה הדוגמא הזו מייצגת? האם כל מערכת עם תוחלת חיובית נראית ככה? מה יקרה אם נריץ עוד סימולציה של 200 טריידים?

losingstreakc2

אוי, זה כבר נראה אחרת לגמרי. יכול להיות שבשנה השנייה הסוחר שלנו מבלה את מחציתה הראשונה בהפסד, ומסיים אותה מאוזן בקושי.

זו בדיוק הבעיה עם תוחלת. מעבר לקושי הברור בכימות הסיכויים מול הרווחים וההפסדים, היא נותנת אשליה שאם נצליח להגיע לשיטה עם תוחלת חיובית, מצאנו את הגביע הקדוש. כמו מקודם, נריץ את המערכת שלנו 1000 פעמים, ונראה היכן נופלים הערכים.

losingstreakc3

הגרף מתאר את החלוקה לרבעונים של 1000 הרצות שהתחילו כולם בערך 100. הרבע התחתון נע בין 10 ל-96 [כלומר רבע מהאנשים כלל לא הרוויחו כסף, וחלקם אפילו הפסידו 90%!], הרבע השני מגיע ל-162 [כלומר 62% תשואה, שזה חצי ממה שהתוחלת מבטיחה לנו], הרבע השלישי מגיע ל-300, והרבע העליון - ברי המזל - השיגו בין 300 ל-1670.

אם אחרי השנה הראשונה, הסוחר שלנו היה כל בך בטוח בעצמו, ומיד פתח קורס ללמד את השיטה המעולה שלו, ונרשמו לקורס שלו 1000 תלמידים, אז הסטטיסטיקה מראה לנו שרבע מהם בכלל יפסידו כסף, וחצי מהם לא ישיגו את התוחלת. וכל זה כאשר מדובר במערכת שממש עובדת, ועם תוחלת חיובית. תארו לכם את המצב אם הסוחר שלנו לא יודע מה הוא עושה.

 

הערת אגב: כמו שציינתי בחלקים הקודמים, הניסוי של 1000 הרצות יוצא מנקודת הנחה שאף הרצה אינה תלויה בקודמתה. במציאות כמובן הרבה יותר מורכבת, וקשרים קיימים תמיד. יחד עם זאת, קשה לדעת אם התלות בין ההרצות תשפיע לחיוב או לשלילה.

 

הרעיון של המונח תוחלת הוא שאם סוחר מסויים יתמיד במערכת שלו מאות ואלפי פעמים, הוא כנראה יגיע בסוף למספר שהוא קיווה לו. אבל מה הסיכוי שזה יקרה? מי יצליח לעמוד בתקופות מפסידות? מעט מאוד אנשים. להמחשה, הנה דוגמא להרצה יחסית מוצלחת.

הפעם אני מוסיף לגרף גם draw down שזה ההפסד המצטבר מנקודת המקסימום האחרונה. וגם את רצפי ההפסדים שהסוחר נתקל בהם.

losingstreakc4

השנה מתחילה מצוין, ותוך חודש התיק ברווח של 50%. אז המערכת מגיעה ל-4 הפסדים רצוף, התיק מאבד שליש מערכו וחוזר לנקודת ההתחלה. בחודשים הבאים המערכת לא מצליחה במיוחד, ונקודת השפל היא מינוס של 45% מהשיא, או הפסד כולל של 15%. אבל הסוחר שלנו די עקשן, הוא לא מצמצם את גודל הטרייד שלו, ועד יוני מצליח שוב להגיע ל-50% רווח. לצערו, הוא שוב נתקל ברצפי הפסדים של 3,3 ו-2, שוב מאבד 35% מהשיא, ושוב חוזר לנקודת ההתחלה של 100. כלומר בספטמבר, אחרי 9 חודשים של עבודה, הסוחר שלנו שוב בנקודת ההתחלה. גם אם הוא מצליח להתאושש שוב, ואפילו להגיע לשיא חדש בחשבון, הוא שוב נתקל ברצף של 3 הפסדים ומיד עוד 2, שוב מאבד שליש מהתיק, ומגיע באוקטובר ל-22 אחוז רווח. בשלב הזה רוב הסוחרים ירימו ידיים, יעצרו את הכל וישמרו על מעט הרווח שיש להם בזמן שהם מדמיינים כיצד הוא נמחק שוב, בפעם השלישית השנה. אם הסוחר שלנו ישאיר את המערכת שלו על סימולציה, הוא ייאלץ להתבונן בה מרוויחה ברציפות עד סוף השנה, ובחודשיים האחרונים מכפילה את עצמה.

עכשיו תזכרו שזו עוד דוגמא טובה, הרי רבע מהסוחרים בכלל הפסידו כסף, ועוד רבע אפילו לא הגיעו ל-100% תשואה.

 

בחלק הבא, שיתפרסם אחרי שאחזור מחופשה קצרה, אתן דוגמאות למערכות מוכרות, ונראה מה צריכות להיות הציפיות האמיתיות מהביצועים של אותן מערכות.


«

»

2 תגובות

  1. mnakash

    לקח לי זמן להבין את המספרים (עם סיכון של 1% מההון הגעתי לתשואה שנתית של 10%~).

    בדוגמא הזו כדי להגיע לתשואה של 122%~ בעצם השתמשת בסיכון של 8% מההון לכל טרייד (כלומר התייחסת כאילו סך ההון הוא 1000$ בניגוד ל25K$ בפוסט הקודם). אם קודם אמרנו ש2 או 3% זה מוגזם אז 8 זה כבר ממש קמיקזה. וזה גם מרגיש רכבת הרים כשרצף קטנטן של 4 הפסדים מוחק שליש מהתיק. :o

    חומר מצויין. אהבתי את ההמחשה של ה DD בגרף.

  2. ilw

    מאמר יותר ממעולה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>